EGE ÜNİVERSİTESİ

Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu

 

Eğitim planı Ders İçerikleri

ENGELLİ BAKIMI VE REHABİLİTASYONU
Koordinatör ve Danışman:

Öğr.gör.Ebru KALYONCU
ebru.kalyoncu@ege.edu.tr

2013-2014 Eğitim–Öğretim yılında Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılmıştır. Örgün ve İkinci Öğretim olarak eğitim vermektedir. İlgili derslerle ilgili teorik eğitimin yapılabileceği donanımlı derslikler ve uygulama çalışmaları için bölüm protokolü ile işbirliği sağlanmış uygulama alanları mevcuttur. Öğrenciler, programın gerektirdiği öğretim faaliyetleri, istihdam olanakları ve planlama konularında çevredeki üniversiteler, sivil toplum örgütleri, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, eğitim kurumları, meslek odaları ve meslek elemanları ile Öğretim elemanları rehberliğinde iş birliğine yönlendirilir. Engelli bakım teknikeri, Engelli bireylere hizmet veren merkezlerde uzman personel gözetiminde bakım ve rehabilitasyon çalışması yapan nitelikli kişidir.

Program Profili:
• Sağlık Dersleri
• Genel Bakım ve Rehabilitasyon Dersleri
• Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Branş Dersleri
• Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Uygulama Dersleri
• Engellilik Algısı ve Engel Gruplarının Özelliklerini içeren Dersler
• İletişim Dersleri ve İşaret Dili Dersleri

Eğitim Uygulama Alanları ve Program olanakları:
İlgili derslerle ilgili teorik eğitimin yapabileceği donanımlı derslikler ve uygulama çalışmaları için bölüm protokolü ile işbirliği sağlanmış uygulama alanları mevcuttur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Protokol imzalanarak işbirliği sağlanmış Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi uygulama alanlarıdır.

Mezunların İstihdam Profilleri:
Program mezunları; Engelli bireylere hizmet veren merkezlerde uzmanların gözetiminde bakım ve rehabilitasyon çalışması yaparak tamamladıkları uygulamaları sonucunda hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, dal merkezleri, evde bakım, kaynaştırma eğitimi yapılan sınıflarda istihdam edilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş:
Beslenme ve Diyetetik, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik Bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans diploması almak mümkündür.