EGE ÜNİVERSİTESİ

Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Diyaliz

 

Eğitim Planı Ders İçerikleri

 

DİYALİZ TEKNİKERLİĞİ 


Koordinatör: Doç. Dr. Mümtaz Yılmaz
mumtaz.yilmaz@ege.edu.tr


Danışman: Öğr. Gör. Dr. Seçil BEYECE İNCAZLI
secil.beyece.incazli@ege.edu.tr

 

1999 yılında açılan Diyaliz Programı örgün öğretim olarak eğitim vermektedir. Bu programdan mezun olanlar "Diyaliz Teknikeri" ünvanına sahip olurlar. Programın amacı diyaliz tedavisi gerektiren hastalıklarda, hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi ve tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması, diyaliz makinesinin bakımının yapılmasının yanında hasta ve yakınlarının diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirilmesi aşamalarında, diyaliz ünitelerinde çalışacak sağlık teknikeri yetiştirmektir.

Program Profili: Yaz Uygulaması, Davranış Bilimleri-I-II, Anatomi, Biyokimya, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Hasta Bakım İlkeleri, Temel Diyaliz, Beslenme İlkeleri, Enfeksiyon Hastalıkları, Cerrahi Hastalıkları, İç Hastalıkları, Farmakoloji, Nefroloji, İlk Yardım, Diyaliz, Nefroloji ve Diyaliz Uygulaması-I-II, Çocuk Nefrolojisi, Meslek Etiği, Diyaliz Hastalarının Ruh Sağlığı

 

Eğitim Uygulama Alanları ve Program Olanakları: Öğrencilerin uygulamalı derslerinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi ünitelerinden yararlanılmaktadır.

 

Mezunların İstihdam Profilleri: Program mezunları; hemodiyaliz ve periton diyaliz merkezlerinde bu alana özgü teknikerlik yapabilmektedirler. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda; devlet, vakıf ve üniversite hastanelerinde, diyaliz teknikerlerine ihtiyaç duyulmakta, ayrıca kamu kurumları dışında özel hastane ve poliklinikler bu program mezunları için ciddi bir istihdam alternatifi oluşturmaktadır.

 

Üst Derece Programlarına Geçiş: Hemşirelik fakültelerine ya da sağlık bilimleri fakültesinin Hemşirelik Bölümü'ne dikey geçiş yaparak lisans diploması almak mümkündür.